Víte, jaký je e rozdíl mezi úpalem a úžehem? Úžeh je přehřátí mozkové tkáně či mozkových blan a vzniká nejčastěji v důsledku přímého působení slunečních paprsků, např. u někoho, kdo je dlouho venku na slunci bez pokrývky hlavy. Zatímco před úžehem se poměrně snadno ubráníme tím, že odběhneme ze sluníčka někam do stínu, úpal je mnohem zákeřnější, protože se mu mnohdy nedokážeme efektivně postavit. Týká se totiž celého těla, které je vystaveno vysokým teplotám, nejen mozku.
Únik z prostředí příliš vysokých teplot je někdy téměř nemožný, kupříkladu se vám tento jev může přihodit i v zimě ve vytápěném autobusu, kde je doslova hlava na hlavě, kde nemáte zrovna možnost otevřít okénko, a kde k nesnesitelnému horku ještě přispívá vydýchaný vzduch. Tehdy můžete snadno zkolabovat.
Kolaps organismu se týká i prostředí bytů v průběhu tropických letních veder. Bez bytové klimatizace se tu můžete alespoň občas osprchovat, ale pod sprchou nemůžete být 24 hodin denně. Nejhorší je v takovém prostředí zejména spánek, který je přerušovaný a povrchní, a jestliže se příliš nevyspíte, druhý den tropických veder bude přímo nesnesitelný.
Klimatizace nemusí běžet po celý rok
Někteří lidé klimatizací i přitápí, toto je samozřejmě možné, ovšem pokud vám to připadá zbytečné, můžete ji využívat pouze k ochlazování vzduchu v tropických dnech. I kdyby to bylo jen týden v roce, tak se investice do bytové klimatizace vyplatí vzhledem k tomu, jak velký význam má ochlazování organismu v takovém nepříjemném prostředí. Klimatizaci ocení zejména lidé chronicky nemocní nebo rodiny s malými dětmi, i když samozřejmě extrémní vedra mají nepříznivý vliv na kohokoli z vás.
Nač se tedy vystavovat takovému diskomfortu, když mu můžeme poměrně jednoduše zabránit a mít společníka, kdykoli připraveného proti letním vedrům zasáhnout.