Snažíme se svým dětem dávat to nejlepší. Kupujeme drahou kosmetiku, bio potraviny, snažíme se, aby byly zdravé a spokojené. Správný výběr dětské obuvi je, a zvláště u nejmenších dětí od jejich prvních krůčků, důležitým faktorem zdravého vývoje dětského těla. Kosti v dětském chodidla se tvoří do cca 8 let věku dítěte, do této doby je tedy důležité důsledně dbát o výběr vhodné obuvi. Jakou botu vybrat se mění s věkem dítěte – jinou potřebuje batole na první krůčky a jinou předškolák. Pojďme si shrnout několik zásadních informací:
Vybíráme podle….
Faktory, podle kterých bychom měli obuv vybírat:
→ podle věku dítěte,
→ podle četnosti využití obuvi,
→ podle typu používání obuvi (boty na vycházku, na sport, zimní),
→ podle velikosti (délky i šířky chodidla – malé děti často široké nožičky s vysokými nárty = problém s nazutím některých typů bot),
→ podle terénu kde budou využívány (jiné boty do města a jiné do hor),
→ podle vzhledu boty.
Podle věku
Nejdůležitějším faktorem výběru je věk dítěte. Do tří let věku dítěte prochází dětská noha největším vývinem – proto je zde velice důležité dbát na vhodnou obuv. Ta by u nejmenších měla být kotníková, kožená a pevná, s pružnou podešví. Nožička je v takové zpevněna a správně se vyvíjí. I v pozdějším věku, u předškoláků a mladších školáků je tento typ obuvi nejvhodnější. Rozhodně není k celodennímu nošení, u takto malých dětí, doporučována sportovní obuv. Velikost obuvi by neměla být větší než o 1 – maximálně o 1,5 cm.
Bosá noha
Pokud to podmínky dovolují, nechte děti běhat bosé – v létě i venku po přírodním terénu – písku či trávě (pokud víme, že je bezpečno), doma vždy. Bačkůrky na doma jsou nesmysl, ty nechte dětem až do školky (pokud tedy nemáme studené tvrdé podlahy) – poté i zde platí pravidlo vhodnější kotníkové obuvi. Na první botičky tak nespěchejme.