Houpačku lidé měli již v pravěku
Ačkoli se lidstvo neustále vyvíjí, a zdá se nám, že současný pokrok je nesrovnatelný s vědomím, co měli lidé ve středověku, či dokonce v pravěku, jsou jisté okolnosti, které již tehdy měly svůj význam. Pravděpodobně vás napadnou základní životní potřeby – zajištění potravy, noclehu a vlastní bezpečnosti ale to není vše. Již pravěké národy si vyráběly zbraně a nádoby z keramiky a ve chvílích oddechu se dokázali i zabavit. Z této doby pochází i první primitivní houpačky.
Relaxace – za socialismu většinu dětí zaujaly na vesnických poutích právě houpačky a řetízkové kolotoče. Patřily mezi nejsilnější lákadla dětské zábavy, stejně tak různá pneumatiková či plastová „houpadla“ umístěná na dětských hřištích. Děti intuitivně vědí, co jim vyhovuje, i když to nedovedou pojmenovat, ale my víme, proč. Tento svérázný pohyb prospívá především psychice, navozuje pocit uvolnění, při němž se odlehčuje působení gravitační zemské síly. Podobné pocity prožíváme i na trampolíně a proto také právě skákání na pružné podložce a houpání na houpačkách vyzdvihují i odborníci jako formu dokonalé relaxace.
Prostor pro kreativitu – někteří specialisté v oboru pediatrie doporučují rozumné využívání tohoto svérázného prostředku pro podporu kreativního myšlení, učení, a jako prevenci proti neurologickým a psychickým chorobám, jako je ADHD či hyperaktivita. Houpačky jsou také známy z historie jako podpůrný prostředek pro tvůrčí invenci umělců a umělecky zaměřených řemesel. Mohou tedy být prospěšné nejen dětem, ale i nám – dospělým.
Není ovšem podmínkou mít vlastní zahradu, existují i dětské houpačky do bytu, které se zavěšují zpravidla mezi dveřní futra, anebo do stropu tam, kde nepřekáží a nemohou nikoho zranit. Podmínkou je pouze dostatečný volný prostor, dodržování povolené maximální nosnosti a samozřejmě rozumné využívání nářadí pro odpočinek a relaxaci, nikoli pro sportovní výkon, kdo se vyhoupne výš ke stropu, nebo kdo vydrží déle ve vzduchu.