Každý mladý pár touží po vlastním hnízdečku. Několik prvních let ve stísněné garsoniéře nebo na ubytovně nebývá pro mladé manželství to nejlepší. Je proto samozřejmé, že přijde-li první vlastní byt, mnoho párů nekouká na velikost, ale dává přednost svému vlastnímu domovu. Malé rozměry bytu ale s sebou nesou i svá úskalí. Po první euforii přijdou problémy, které musíme nějak řešit. Věci se rozrůstají, potřebujeme úložný prostor. Přijdou-li děti, je místa zase o něco méně. Jak vše zařídit, abychom se pohodlně vešli i do malého bytu?
Čarujeme s dveřmi
Kde je napsáno, že nám musí prostor ubírat křídla dveří, které když otevřeme, máme polovinu místnosti nepoužitelnou? Dnes jsou i jiné možnosti. Zvolte posuvné dveře.
1/ zasouvací do stavebního pouzdra
Zasouvají se do dvojité stěny, čili pouzdra, takže při otevření křídlo z místnosti úplně zmizí. Volba je výhodná pro nové vznikající stavby, kde se stěny teprve budují.
2/posuvné na stěnu
Tam, kde jsou již zárubně po stávajících otevíracích dveřích, je možné udělat obložkové zárubně, které jsou elegantní a nevadí posuvu dveří podél zdi.
Obojí druh jezdí po kolejnici, která je skrytá v garnýži. V interiéru lze použít otočné i posuvné dveře v jednom designu, takže vše je dobře sladěné. Ušetřené místo pak můžeme využít na úložný prostor nebo udělat hezký dekorativní koutek, vše jak si kdo přeje. Před posuvné křídlo lze postavit i sedací soupravu nebo komodu, dveře od stěny vystupují jen 8,5 cm. Dveře je možné vybírat v jednokřídlové i dvoukřídlové variantě, která se odsouvá do stran.
Je vhodné využít možnosti bytového architekta, jehož služby studia zabývající se dveřmi nabízejí. Stačí přijít, ukázat rozměry bytu, nastínit, jaké potřeby máme a počkat, co nám bude nabídnuto odborníkem. Po počáteční nabídce lze s odborníkem prodiskutovat provedení, barvy povrchů, rozměry i cenu dveří.