Refinancování hypotéky se rozumí předčasné splacení aktuálního hypotečního úvěru úvěrem novým. Ovšem ten by měl být pro dlužníka sepsán za výrazně výhodnějších podmínek. Nejčastějším důvodem k refinancování je nižší úroková sazba. Ta není neustále stejná, ale na její výši má vliv hned několik faktorů. Je proto vcelku pochopitelné, že zdánlivě výhodně sjednaný úvěr, se může v průběhu jen několika málo let stát pro dlužníka nevýhodným. Mnoho lidí se ovšem refinancování obává v důsledku zbytečného papírování či byrokracie. Je ale refinancování skutečně v tomto ohledu tak náročné?
Vhodná doba pro refinancování
Vhodná doba přihází ve chvíli, kdy vám jiný poskytovatel nabídne výrazně výhodnější podmínky úvěru. V současné době je možné předčasně splatit hypoteční úvěr kdykoliv, nejvýhodnější je to ovšem před koncem fixace. V tuto dobu vám totiž žádný věřitel není oprávněn naúčtovat ušlý zisk či další poplatky za předčasné splacení.
Při refinancování navíc není zapotřebí souhlas věřitele. Pokud tedy chcete refinancovat váš stávající hypoteční úvěr, není potřeba se nikoho dožadovat. V rámci dobrých mravů je ovšem dobré tuto skutečnost oznámit věřiteli alespoň měsíc před předčasným splacením.
Refinancovat hypotéku můžete i klidně s ročním předstihem
Stále více lidí, kteří aktuálně splácí hypotéku, uvažují nad jejím refinancováním. Jak už bylo řečeno, nejlepší okamžik pro tento krok je před koncem doby fixace. Při refinancování se jen málokdy vyplatí sledovat pouze úrokovou sazbu, pohlížejte i na další slevy, služby či úlevy, které jiný poskytovatel nabízí.
Refinancovat stávající úvěr je možné i s předstihem. Jedná se o tzv. dobu čerpání, tu představuje několik měsíců před koncem fixace, kdy je možné vyřídit předčasně hypotéku. Některé banky jsou v tomto ohledu skutečně vstřícní a nabízí předsjednání třeba až s ročním předstihem.