Prodat se dá všechno. A pokud člověk ví, jak na to, dají se vydělat vcelku pěkné balíky peněz na tom, že si sedíte za počítačem, hrajete vaši oblíbenou počítačovou hru a občas tu a tam něco prodáte.
Za prvé však nejde o všechny počítačové hry, musí jít o takové hry, které umožňují multiplayer neboli hru více hráčů po internetu. Jakmile vidíte singleplayer, hru pro jednoho hráče, tak se obáváme, že z toho asi byznys nebude.
WoW a jeho zlaté „goldy“
Hra World of Warcraft se svou až fanatickou fanouškovskou bází je snad nejhranější on-line hrou na světě. Hrají ji milióny lidí po celém světě, nepočítaje neoficiální servery, kde se nahromadí dalších několik miliónů. Společnost Blizzard se svými miliardovými zisky neustále chrlí další a další rozšíření a hráči se tak nepouštějí. Není proto vůbec překvapivé, že dříve nebo později si hráči začnou platit jisté bonusy i mimo hru. Máme řeč o měně, která je v tomto online světě platidlem – „Gold“, neboli zlatka. Každý hráč získává hraním jistý obnos, málokdo však ví, že je může zpeněžit reálnými penězi. 100 zlatek se prodává reálně asi za 7-8 dolarů. Pokud si tak nasbíráte více jak 10 000 zlatek, které posléze prodáte nějakému bohatému, ale špatnému hráči, máte hned 800 dolarů za pár hodin herního času. Zvláště, pokud jste profík a nemáte s hraním problémy, jedná se o práci na několik hodin, ne-li méně.
Zaměstnání z donucení?
Některé čínské věznice tak financují svůj provoz. Nutí vězně hrát klidně i 16 hodin a vydělávat zlaté v online hře, které poté přeprodávají na internetu. Mnohdy se tak i stane, že vlastně vydělávají spíš sobě do kapsy než na věznici.
Taková „výdělečná“ činnost je ale bezpochyby legální, byť se na to nehledí zrovna kladně, poněvadž je to pokládáno za podvod. Je ale pravda, že pokud by si někdo založil pěknou firmu, najal by si pár hráčů a roztočil by to ve velkém, bylo by zajímavé sledovat, jak by se s tím české soudy vypořádaly. Nejspíše by se jim asi muselo vysvětlit, co to vlastně to hraní her je.